Amikor az embernek problémái vannak a párkapcsolatában, több megoldási mód és menekülési útvonal is kínálkozik. Ez utóbbiak közül az egyik az, ha többet vásárolunk és tárgyakkal vigasztaljuk magunkat. Legalábbis ezt a következtetést vonta le kutatásából a pekingi Ying Sun.
Az összefüggés a kapcsolati, kötődési problémák és a tárgyi javak birtoklásának vágya között, úgy tűnik, oda-vissza hat: vagyis azokat, akik jobban vágynak a pénzre és a tárgyakra, valószínűleg olyan élmények érték, melyek megingatták az érzelmi biztonságukat, különösen a kapcsolatok terén. Ezek szerint tehát amikor visszautasítást élünk át, elkezdünk jobban vágyni a pénzre, többet költünk, és az értékeink is eltolódnak a materializmus irányába. Talán sokakkal előfordult már, hogy vásárlókörúton találták magukat egy szakítás után.
A kötődési stílusok és a pénzhez való viszony
A kutatás szerint a kötődési stílusunk is befolyásolja, hogyan viszonyulunk a pénzhez. A bizonytalan kötődési stílussal rendelkezők mindig attól félnek, hogy elhagyják vagy megbántják őket, mert gyermekként hasonló élményeket szenvedtek el. A bizonytalan vagy szorongó kötődési stílussal rendelkezők gyakran kötik magukat inkább tárgyakhoz, mint emberekhez, mert azok nem hagyják el őket. Az elkerülő kötődési stílussal rendelkezők viszont gyakran senkihez és semmihez nem tudnak kötődni, így pénzhez és tárgyakhoz sem.
Az önértékelés is befolyásolja
Nemcsak a kötődési stílus, az önértékelés is befolyásolja, mennyire vagyunk materialisták. Ha nő az önbizalmunk, kevésbé fókuszálunk a pénzre, ahogyan akkor is, amikor felidézzük azokat az időket, amikor jó volt a kapcsolatunk. Amikor ilyen pozitív hangulatban vagyunk, akkor nemcsak kevésbé vagyunk materialisták, de cserébe sokkal szociálisabbak, kooperatívabbak vagyunk, és könnyebben megbízunk másokban.
Forrás: ridikul.hu